مقاله

مقاله لوله پلی اتیلن چیست؟

لوله پلی اتیلن چیست؟
لوله پلی اتیلن همانطور که از نامش پیداست لوله ای از جنس پلی اتیلن می باشد و به دلیل کیفیت بالا و مزایای زیاد آن که انعطاف پذیر بودن یکی از آنهاست این جنس از لوله موارد استفاده گسترده ای دارد و مزایای قایل توجه لوله پلی اتیلن باعث گردید جایگزین لوله با جنس های فلزی، PVC، GRP و ... شود.
مشخصات لوله پلی اتیلن
وزن پایین
مقاوم در برابر ضربه
انعطاف پذیری
اتصالات متنوع پلی اتیلنی
اتصال پذیری راحت
مقاوم در برابر سایش
مقاوم در برابر مواد شیمیایی
انواع لوله پلی اتیلن
لوله پلی اتیلن تک جداره
لوله پلی اتیلن تک جداره ، از جمله لوله‌ های پلیمیری است كه مي‌توان از آنها در فشارهای بين 2 تا 40 بار، با قطرهای مختلف استفاده نمود. ويژگی ‌های منحصر بفرد لوله‌های پلی اتيلنی نسبت به انواع ديگر لوله منجر به آن گرديده كه سرعت رشد استفاده از اين محصول در شبكه‌های انتقال و توزيع آب نسبت به ديگر موارد بسيار بيشتر باشد.
لوله پلی اتیلن دوجداره کاروگیت
لوله‌ کاروگیت که لوله پلی اتیلن دوجداره نیز نامیده می‌شود دارای دو جداره است یکی بیرونی با شکل ظاهری موجدار و لایه ذیگر درونی است با سطحی صاف که جهت عبور سیالات با ماهیت های فاضلابی اسیدی و بازی و پسابهای صنعتی مورد استفاده قرار می گیرند لوله های کاروگیت فشار بار داخلی ندارند یعنی سیال در حال عبور از داخل این لوله‌‌ها دارای فشار بار داخلی نیست و این لوله ها عملا به عنوان یک جوی زیر زمینی وظیفه انتقال سیالات مایع را به عهده دارند . سطح بیرونی کلیه فشارهای سطحی و زیر سطحی اعم از بار زنده و مرده را در زیر سطح زمین متحمل می‌شوند و علت این حلقه حلقه شدن سطح لوله به دلیل استحکام بخشی به لوله است.
 
لوله پلی اتیلن اسپیرال
لوله پلی اتيلن اسپيرال همان لوله‌ کاروگیت می‌باشد با این تفاوت که در تولید لوله‌های اسپیرال کاروگیت روش تولید مقداری متفاوت است و این به جهت نوع سایز لوله‌های اسپیرال کاروگیت می‌باشد که عموما سایزهای بین ۸۰۰ الی ۳۰۰۰ میلیمتر را شامل می شوند. لوله‌های اسپیرال کاروگیت به صورت جوش لب به لب یا اکستروژنی به یکدیگر متصل می‌شوند و از استحکام بالایی نیز برخوردارند .فشار کاری یا همان فشار حلقوی در لوله‌های اسپیرال کاروگیت می‌تواند ۱۶ کیلو نیوتن ,۳۱٫۵ کیلو نیوتن ,۶۴ کیلو نیوتن باشد که این فشار ارتباط مستقیم با ضخامت کنگره‌ها و جداره بیرونی لوله‌های اسپیرال کاروگیت دارد ضمن اینکه فاصله بین کنگره‌های لوله‌های اسپیرال کاروگیت نیز در فشار حلقوی لوله‌های کاروگیت تاثیر گذار می‌باشد. لوله‌های اسپیرال کاروگیت را می‌توان در ابعاد ۶ متری از لحاظ طولی و تا قطر ۳۰۰۰ میلیمتر برابر با ۳ متر طول دهنه خالص تولید و عرضه نمود.
کاربردهای لوله پلی اتیلن
شبكه های آبرسانی شهری و روستایی
شبكه های گاز رسانی
فاضلاب شهری و صنعتی
کاورینگ کابل و فیبر نوری
آتشنشانی و اطفاء حریق
انتقال آب دریا و دیگر آبهای شور
انتقال محصولات نفتی
خطوط سیالات در فرآیندهای کارخانجات
خطوط آب سرد برای واحدهای صنعتی (پالایشگاه‌ها، کارخانجات پتروشیمی و نیروگاه‌ها)
خطوط اصلی پرفشار
لوله پلی اتیلن در کشاورزی
خطوط اصلی پرفشار
لوله لایروبی
قفس پرورش ماهی
خطوط تهویه مطبوع (HVAC)
 
 تولید کننده لوله پلی اتیلن
کارخانه تولید لوله پلی اتیلن در جهت نوسازی ماشين آلات خود باید خطوط تولید خود از جمله خط تولید لوله پلی اتیلن را به سیيستم كنترلی ابعاد و وزن Gravimetric & Ultrasonic مجهز کند. آزمایشگاه کنترل کیفیت جز مهمترین بخش‌های کارخانه جات تولید لوله و اتصالات پلی اتیلن می باشد. آزمایشگاه باید دارای گواهینامه NACI 17025 باشد و همینطور تجهیزات آزمایشگاهی باید همیشه مورد بازنگری قرار گیرند و کالیبره باشد.
آزمایشگاه کارخانه تولید لوله پلی اتیلن وظیفه بررسی مواد اولیه، فرایند حین تولید و چک نمودن محصول نهایی را بر عهده دارد که این سه مرحله مستقیما بر کیفیت محصول نهایی و کارکرد لوله های پلی اتیلن اثر گذار است.
تولید کننده لوله پلی اتیلن باید موارد زیر را سرلوحه کار خود قرار دهد:
تولید کننده محصولات خود را بر اساس نياز مشتريان طراحی و عرضه نماید و با پذیرش نظرات در تلاش برای ارتقا کمی، کیفی محصولات خود باشد.
تولید کننده خود را متعهد به داشتن بالاترين استاندارد های كيفی موجود در ارائه خدمات به مشتريان بداند.
تولید کننده موفقيت خود را در توسعه پايدار و حفظ محيط زيست دانسته و محافظت از محیط زیست را همواره برای خود ارزش بداند.
تجهیزات و ماشین آلات خط تولید لوله پلی اتیلن
Extruder
Gravimetric
Die
Vacuum Tank
Ultrasonic
Monitoring System
Cooling Tank
سایزهای لوله پلی اتیلن
سایز لوله های پلی اتیلن در جداول استانداردهای بین المللی و استاندارد INSO 14427 بر اساس میلیمتر است و جداول مشخصات لوله پلی اتیلن, لوله‌ها را بر اساس سایز و ضخامت و وزن تقسیم بندی کرده‌اند و لوله پلی اتیلن 110 میلیمتر 10 بار دارای ضخامت کمتری نسبت به لوله پلی اتیلن 110 میلیمتر 16 بار است.
سایز لوله های پلی اتیلن از 10 میلیمتر تا 2500 میلیمتر است که لوله پلی اتیلن تا سایز 750 میلیمتر توجیح اقتصادی دارد و لوله بزرگتر از 750 میلیمتر جهت کاربری‌های خاص و متفاوت که دیگر لوله‌ها کارایی و بهره‌وری مناسب ندارند استفاده می شود.
جداول سایز، وزن و مشخصات ضخامت لوله‌های پلی اتیلن بر اساس استاندارد DIN8074 و استاندارد ISIRI 1331 و ISIRI 14421 برای لوله پلی اتیلن PE100 با ضریب ایمنی 1.25 و شرایط دمایی 20 درجه و 50 سال فشار کار مجاز تنظیم گردیده است.

سایزهای لوله پلی اتیلن تک جداره
 
لوله پلی اتیلن سایز 20 میلیمتر
 
لوله پلی اتیلن سایز 16 میلیمتر
 
لوله پلی اتیلن سایز 12 میلیمتر
 
لوله پلی اتیلن سایز 10 میلیمتر
 
لوله پلی اتیلن سایز 50 میلیمتر
 
لوله پلی اتیلن سایز 40 میلیمتر
 
لوله پلی اتیلن سایز 32 میلیمتر
 
لوله پلی اتیلن سایز 25 میلیمتر
 
لوله پلی اتیلن سایز 110 میلیمتر
 
لوله پلی اتیلن سایز 90 میلیمتر
 
لوله پلی اتیلن سایز 75 میلیمتر
 
لوله پلی اتیلن سایز 63 میلیمتر
 
لوله پلی اتیلن سایز 180 میلیمتر
 
لوله پلی اتیلن سایز 160 میلیمتر
 
لوله پلی اتیلن سایز 140 میلیمتر
 
لوله پلی اتیلن سایز 125 میلیمتر
 
لوله پلی اتیلن سایز 280 میلیمتر
 
لوله پلی اتیلن سایز 250 میلیمتر
 
لوله پلی اتیلن سایز 225 میلیمتر
 
لوله پلی اتیلن سایز 200 میلیمتر
 
لوله پلی اتیلن سایز 450 میلیمتر
 
لوله پلی اتیلن سایز 400 میلیمتر
 
لوله پلی اتیلن سایز 355 میلیمتر
 
لوله پلی اتیلن سایز 315 میلیمتر
 
لوله پلی اتیلن سایز 710 میلیمتر
 
لوله پلی اتیلن سایز 630 میلیمتر
 
لوله پلی اتیلن سایز 560 میلیمتر
 
لوله پلی اتیلن سایز 500 میلیمتر